Чи важлива дата виробництва при покупці шин?

Чи важлива дата виробництва при покупці шин?

Все частіше клієнти при замовленні нових коліс запитують про дату виготовлення. Схоже, що подібне питання виникає і в іноземних автовласників. Адже відповісти на нього зголосилася компанія Michelin. Французький концерн підійшов до питання серйозно: зібрав вже наявні дослідження на цю тему та провів свої. Результати було представлено в рамках інформаційної акції "Шини - не банани".

Звідки стільки уваги до цього питання?

В останні роки чітко простежується тенденція, коли покупці хочуть придбати для свого авто тільки найсвіжішу гуму. Трохи парадоксально, що ці наміри не стосуються оновлення моделей. Тобто водії цікавляться не покращеними характеристиками опору коченню, не стійкістю до аквапланування, а саме датою виготовлення. Чому саме ця характеристика раптом стала найголовнішою для пересічного покупця сказати важко. Можливо, ми вже звикли перевіряти термін придатності продуктів у супермаркеті й ця звичка поширилася на інші товари. Але чи актуально це для шин? Чи втрачають вони з роками свої характеристики? Компанія Michelin дала однозначну відповідь - протектор зношується тільки в процесі експлуатації. Просто полежавши в гаражі, шина не може стати непридатною до подальшого використання.

З історії досліджень

Незалежні наукові дослідження старіння шин проводили в Німеччині, Південній Кореї та Саудівській Аравії. Результати випробувань повідомив представник Michelin Майк Нунанг. Згідно з висновками провідних спеціалістів:
✔ при зберіганні шин впродовж 20 років за температури 40° С (дослідження із Саудівської Аравії) стан протектора буде аналогічний покришці із пробігом 40 000 км. Причому за середньостатистичними показниками інтенсивності експлуатації, 2 роки використання шини можна прирівняти до 20 років її зберігання. Тому не рекомендовано купувати шини, старші 10 років.
✔ навіть при інтенсивній експлуатації на високих швидкостях не було виявлено значної різниці між свіжими шинами та на 3 роки від них старішими.
✔ так само не виявлено принципової різниці між показниками опору коченню нової та трирічної гуми. 

Не переоцінюйте значення дати виготовлення

На думку багатьох фахівців надто захоплюватися вивченням DOT-кодів та гнатися за шинами "щойно з конвеєра" не просто не варто, а іноді навіть небезпечно. Підставою для такого твердження є певні особливості психології водіїв. Якщо людина на перше місце ставить питання новизни, то решта критеріїв для неї автоматично опиняться на другому, третьому - десятому місцях. Таким чином приділяється недостатня увага тим чинникам, які безпосередньо впливають на безпеку водіння - перевірка тиску в шинах, контроль глибини протектора, правильне зберігання та використання. Адже вбиває шину не простоювання, а ями на дорогах, сильний дощ/сніг, екстремально високі/низькі температури та багато інших чинників, пов'язаних саме з ВИКОРИСТАННЯМ гуми.

Шини - не банани

Саме на підвищення обізнаності з питання тривалості зберігання шин спрямована інформаційна кампанія Michelin. Всесвітньо відомий виробник нагадує, що не варто плутати термін зберігання гуми із харчовими продуктами. Купуючи новий комплект шин, окрім малюнка протектора та бренду, зверніть увагу на їх вантажність, а також маркування по євростандарту. Це дасть вам інформацію про те, як будуть поводитися шини на дорозі та наскільки комфортним буде їх використання. Натомість дата виготовлення великою мірою нічого вам не скаже про те, наскільки покришки безпечні.
Знову-таки, не забувайте, що при правильному зберіганні вашим шинам нічого не загрожує. Вони не псуються через незначні перепади температур. Інтенсивно старіти гума почне лише після встановлення на транспортний засіб. Тому варто запам'ятати саме дату початку використання.

Michelin застерігає

Не використовуйте шини, якщо термін їхньої експлуатації перевищує 10 років! Пам'ятайте, навіть найдорожчі та найбільш якісні шини можуть підвести на дорозі, якщо за ними не доглядати. Проводьте регулярні перевірки цілісності та рівномірності зносу протектора, контролюйте рівень внутрішнього тиску.