Як вибрати правильні шини для автомобіля

Розмір шини
Сезонність коліс
Вантажність
Індекс швидкості
Бренди та моделі шин
Корисні поради з підбору гуми

Практичне значення покришок відоме всім водіям. Проте далеко не кожен розбирається у всіх нюансах малюнка протектора чи може розшифрувати маркування на боковині. Для кращого розуміння особливостей вибору шин пропонуємо ознайомитися з їх основними типами та параметрами.

При виборі гуми для свого авто потрібно врахувати такі ключові аспекти:

- розмір автошини;

- сезонність;

- виробник.

Не варто забувати й про інші, не менш важливі характеристики, як, наприклад, індекс швидкості чи вантажність.


Розмір шини

Часто визначити типорозмір автошини буває складно. Це тому, що він складається з трьох компонентів: ширини, профілю й діаметру.

- Ширина покришки розраховується у міліметрах. Деякі водії помилково вважають, що цей показник означає ширину протектора. Насправді поняття “ширина” стосується всієї шини, з протектором та боковинами. Останні можуть бути більш чи менш випуклими.

- Профіль є величиною відносною. Це відсоткове співвідношення висоти шини та її ширини. Під висотою мається на увазі відстань від протектора до диска. До прикладу, профіль 45 означає, що висота гуми становить 45% ширини.

- Діаметр внутрішнього (бортового) кільця вимірюється в дюймах. Діаметр шини такий же, як і в диска, на який її встановлюють.

З цією інформацією стає зрозуміло, що розмір автошини 185/65 R14 означає ширину 185 мм, профіль 65 та діаметр 14 дюймів. Іноді автолюбителів збиває з пантелику літера R, яку дехто помилково вважає радіусом. Насправді R вказує на те, що покришка радіальна.

Ви також можете знайти точний розмір коліс в інструкції з експлуатації Вашого транспортного засобу. В допомогу у визначенні розміру приходять шинні калькулятори та функції підбору по автомобілю.


Сезонність коліс

Вибір відповідної гуми безпосередньо залежить від клімату та погодних умов. За сезонністю покришки поділяються на:

- літні;

- всесезонні;

- зимові.

Автогума для холодної пори року у свою чергу може бути фрикційною (вона ж у народі - липучка) та шипованою. Виробники також виготовляють колеса з можливістю шипування, тобто - під шип.

У багатьох країнах сезонна зміна шин є обов'язковою. У нас же ця процедура має рекомендований характер. Проте, напевно кожен водій знає, як небезпечно їздити зимою на літній гумі. Так само більшість погодяться, що зимова шина літом надто шумна. Та й стирається така покришка в теплу пору року значно швидше.

IMG_4722.jpg

Вантажність

Вибирати шини необхідно з урахуванням ваги та функціонального призначення транспортного засобу. Шини не лише мають певне максимальне навантаження, а й відрізняються внутрішньою будовою. В залежності від вантажності та сфери застосування покришки поділяють на:

- легкові;

- вантажні;

- легковантажні (їх ставлять на мінівени, позашляховики, невеликі комерційні авто);

- спеціалізовані (призначені для сільськогосподарської, промислової та іншої техніки);

- мотошини;

- покришки для велосипедів.

Виробники гуми допомагають знайти оптимальну модель, додатково вказуючи максимально допустиме навантаження на боковині.


Індекс швидкості

Клас швидкості - максимальна рекомендована виробником швидкість, за якої шина під навантаженням має оптимальний тиск. Для позначення цього індексу використовують латинські літери від A до Y. Автошина з індексом T, як приклад, має максимальну швидкість 190 км/год.

Це не означає, що покришка не зможе їхати швидше, ніж зазначено на боковині. Зможе, проте будьте готові до перегріву та втрати керованості.

Вибираючи шини, не варто забувати й про швидкісну межу Вашого автомобіля. Адже покришки з класом швидкості V (макс. 240 км/год) не зроблять з “Ланоса” спорткар. І навіть якщо колеса підібрані правильно, обов'язково враховуйте стан дорожнього покриття.


Бренди та моделі шин

Коли всі зазначені параметри враховані, можна задуматися про бренд гуми. Багато водіїв мають улюблені торгові марки. І коли в черговий раз виникає потреба вибору нового комплекту, вибирають випробувані часом бренди.

Шинні компанії зі світовим ім'ям мають жорсткі стандарти якості та контролю виробництва. Їхньою перевагою також є просто широченний асортимент. Проте ціна на такі покришки може “кусатися”.

Питання вартості часто змушує автовласників обирати недорогі азійські шини. Іноді вони виявляються не гіршими за європейські. Щоб не помилитися у якості, звертайте увагу на маркування ЄС, наявність міжнародних сертифікатів якості.

Щороку на ринку шин з'являється безліч нових моделей. Тому питання “а які ж кращі?” напевно ніколи не перестане бути актуальним. В допомогу у виборі водіям приходять порівняльні тести та найрізноманітніші рейтинги. З порадами також допоможуть профільні автомобільні журнали.


Корисні поради з підбору гуми

_1200010.JPG
  Отже, Ви уважно вивчили технічні характеристики свого авто і вже знаєте, які шини до нього підходять. Ви визначили потрібний розмір і навіть придивились до кількох моделей. Ось Вам ще кілька порад, які варто врахувати перед покупкою шин:

1) Не поєднуйте непоєднуване. Ідеальним варіантом для будь-якої машини є комплект шин з однаковим малюнком протектора та будовою. Якщо ж доводиться терміново докупити одне чи кілька коліс іншої моделі, то на одній осі не комбінуйте:
- діагональну та радіальну шини;
- шиповане і не шиповане колесо;
- різні типи малюнка протектора.

2) Не покладайтеся тільки на відгуки з інтернету. Знати різні думки водіїв про ту чи іншу гуму, безперечно, корисно. Це може дуже спростити вибір. Проте врахуйте те, що кожен автовласник має свій стиль водіння. Крім того, не всі пишуть, по яких дорогах їздять. І тим більше, мало хто згадує про технічний стан свого автомобіля.

3) Рік виготовлення. За час експлуатації, під впливом сонця і несприятливих погодних умов гума старіє. Однак при правильному зберіганні шина зберігає властивості впродовж багатьох років. Не варто вимагати в магазині найсвіжіші покришки, але старші за 5 років купувати не рекомендовано.

4) Б/у гума? - Не варто. Спеціалісти категорично не рекомендують купувати користовані шини. Ви не можете напевно знати про внутрішні пошкодження чи умови їх зберігання. Зрештою, такі покришки цілком можуть виявитись підробкою на відому фірму або ж мати непрофесійно відновлений протектор.

5) Які б шини ви не вибрали, купіть їх завчасно. Погана погода має властивість наставати несподівано. Щоб не брати у найближчому магазині перші-ліпші покришки, зробіть покупку ще до настання сезону зміни коліс.

На сучасному шинному ринку буває важко визначитись, які покришки найкращі. Не варто забувати, що навіть найбільш престижні моделі можуть просто не підходити для Вашого автомобіля. Додатково орієнтуйтесь на свою манеру водіння, місцеві дороги, клімат.